Yılbaşı Akşamı Sonrası 1 Ocak Önerileri

Leziz sofraların ve eğlencenin ardından, 1 Ocak için tüyolar.

devamını oku
Hamilelik Döneminde Beslenme

Bir annenin, bebeğini kucağına alana kadar geçirdiği bu mucizevi döneme dair beslenme tüyoları.

devamını oku
Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Edinmek İçin En Etkili Yöntemler

Küçüklüğümüzden bu yana ailelerimizden gelen yeme alışkanlıklarının en önemlisi tabağında yemek bırakma o bitecek diyerek onların karar verdiği porsiyonlarda yemek yemek!

devamını oku
Sağlıklı Yaşam Ve Finansal Başarı

Sağlıklı yaşamın bireyin finansal başarısını artırdığına dair 3 temel faktör.

devamını oku
Ketojenik Diyette Yapılan 5 Büyük Hata

Ketojenik diyet yapıyor fakat sonuç alamıyorsanız mutlaka bu 5 hatadan birini yapıyorsunuzdur.

devamını oku
Kas Yapımı ve Beslenme

Kas yapımı ve beslenme konusunda öğrenmek istediğiniz her şeyi Polat Yücel yazdı. Keyifli okumalar!

devamını oku
C VİTAMİNİ, BİR SIR

C vitamini, özellikle metabolizmada doğal olarak bulunan ve yağın yanma oranını artıran daha doğrusu yağın mitokondri hücresi içine girişini kolaylaştıran karnitin amino asidinin sentezine yardımcı olur.

devamını oku
Besin Kombinasyonları Nedir? Nelere Dikkat Edilmeli?

Çoğu zaman tek öğünde pek çok farklı besin grubunu aynı anda tüketiriz. Ancak daha sağlıklı bir sindirim için uymamız gereken bazı kurallar var.

devamını oku
Saklanan Gerçek

Sabah antrenmanları vücut geliştiriciler için avantajlıdır sabah, bireylerin insüline en duyarlı oldukları vakit olabilir. Journal of Diabetes’deki bir araştırmada sağlıklı bireylerde saat 07:00 , 13:00 ve 19:00 da yemek sonrası glikoz dönüşümü ölçülmüştür. Tüm bireylerdeki fiziksel aktivite gün boyunca aynıdır.

devamını oku
Hidrasyon-Su Tüketimi-Performans

Sporda başarılı bir performansın anahtarı hidrasyondur. Maksimal Kuvveti artıran bileşenler Adeleler arası ve adele içi koordinasyon Adele ölçüsü Yorgunluk Sıvı kaybı Uykusuzluk Yorgunluk yönetiminin temel taşı sıvı kaybına dolayısıyla bozulan elektrolit dengesine karşı önlem almaktır.

devamını oku
ŞEKER... Kullanmamak için 66 neden

Yiyeceklerin “içindekiler” listesinde şekerin farklı isimlerle gizlenmiş olduğunu görebilirsiniz. Bu isimler ne mi? Sakaroz, esmer şeker, mısır şurubu, nişasta bazlı sıvı şeker, dekstroz, sorbitol, mannitol, xylitol, früktoz...

devamını oku
İyi ve kötü karbonhidrat nedir?

Öncelikle neden karbonhidratlar sizi ilgilendirir? Son 10 yıldır karbonhidratlar hararetli tartışmalara sebep oldu, kimileri onları sağlıklı olarak nitelendirdi, kimileri yasakladı. Yani karbonhidrat yemek iyi midir, kötü mü derseniz, cevabı kısaca ikisi de olacaktır.

devamını oku