Hamilelik Döneminde Beslenme

Hamilelik dönemi, bir annenin bebeğini kucağına alana kadar geçirdiği mucizevi bir dönemdir. Bebeğin sağlıklı gelişmesi ve olması gereken doğum ağırlığında dünyaya gelmesi çok önemlidir. Annenin 9 ay boyunca doğru beslenmesi bebeğin bütün yaşamında rol oynar. Annenin ve bebeğin sağlığını etkileyen birçok etmen vardır. Annenin sahip olduğu kronik hastalıklar, daha önce doğum yapıp yapmamış olması, besin depolarının durumu, doğum yaptıysa iki doğum arasında geçen süre, annenin hamile kaldığı yaş, sigara-alkol kullanımı,9 ay boyunca geçirdiği hastalıklar ve kullandığı ilaçlar bebeğin gelişimi ve sağlıklı olmasını etkilediği gibi annenin sağlığını da oldukça etkilemektedir.

Hamilelik süresi boyunca bebeğin gelişimi 3 ayrı evre ile takip edilir. Birinci trimester dediğimiz ilk 3 aylık dönemi ifade eden dönemde annenin beslenmesi direkt olarak bebeği etkilemez. Ama bebeğin anabolik süreci devam ettiği için normal beslenmeye 150 kalorilik enerji eklenmelidir.

Annenin hamile kaldığı kilo, annenin yaşı ,  besin depolarının genel durumu dokuz ay boyunca alınması gereken toplam kiloyu etkileyen faktörlerdir. Eğer ideal kilosuyla hamile kalan bir bireyseniz toplamda gebelik süresince 9-12kg civarında kilo almanız yeterli olacaktır. Burada önemli olan alınan fazla enerjinin sizde depolanması değil bebeğin gelişiminde kullanılmasıdır.

İkinci trimester dediğimiz dönemde bebeğin gelişimi yavaş yavaş hızlanmaya başlar. Artık annenin beslenmesi bebeğin gelişiminde ciddi rol oynamaya alır. Gebelik eki olan ve bebeğinizin büyümesini sağlayacak olan 350-400 kkal ‘lik enerji artık bu dönemde normal beslenmenize eklenmelidir. Hamilelik dönemi sınırsız beslenebileceğiniz bir dönem değildir. Bu dönemde aldığınız fazla kilolar gebelik şekeri oluşmasına, yüksek tansiyona ve bebeğin olması gerekenden daha kilolu doğmasına sebep olabilir. Bu yüzden bulunduğunuz aya ve haftaya göre bebeğin gelişimi göz önünde bulundurularak beslenmenize ekleyeceğiniz besinleri dikkatli seçmelisiniz. Yeterli ve dengeli bir beslenme planı bu dönemde karşılaşabileceğiniz sağlık problemlerini ortadan kaldırabilirsiniz.

Yetersiz  enerji ve besin öğesi  alımı bebeğin zeka ve fizyolojik gelişiminin geri kalmasına veya  düşük doğum ağırlığı ile doğmasına sebep olabilir. Yeterli karbonhidrat, protein ve yağ alımı ile enerji dengesi sağlanırken özellikle bu süreçte  takip edilmesi gereken vitamin ve mineraller vardır. Bunlar ; Demir , kalsiyum, iyot, folik asit ,B12 vitamini ,çinko, C vitamini, D vitamini ve bebeğin beyin gelişimine destek olan omega-3 .

Hamilelik dönemini iyi geçiren annelerin bebeklerinin gelişimi normal haftasına göre seyretmektedir. Kadın doğum doktorunuz ile bebeğin gelişimini takip ederken beslenme uzmanınızdan  bu mucizevi dönemin temel taşı olan özel beslenme programınızı istemeyi unutmayın .

         Beslenme Uzmanı

         Zülal Yalçın

         Lisya Beauty